Gręžtiniai pamatai | Gręžtinių pamatų įrengimas

Patikimi pamatai – tai kiekvieno statinio pagrindas ir saugumo garantas. Dažniausiai visos problemos, atsirandančios pastato eksploatavimo metu, tokios kaip įtrūkimai sienose, sienų nevienodas nusėdimas ir net sienų griuvimas, yra susijusios su neprofesionaliai apskaičiuotais ir atliktais pamatų klojimo darbais. Pamatai priklauso nuo grunto tipo, namo projekto ir daugybės kitų veiksnių. Turint didelį norą ir atitinkamą statybos techniką, įrengti pamatus galima savo jėgomis, tačiau geriausia, kad visus darbus atliktų šios srities profesionalai. Tuomet galėsite neabejoti, kad Jūsų namas prastovės ilgus metus.

Gręžtiniai pamatai

Gręžtinių pamatų privalumai

Šiuo metu egzistuoja daug pamatų tipų, kurie yra naudojami priklausomai nuo konstruktoriaus skaičiavimų, dirvožemio ir t. t. Jei namo projekte nėra numatytas rūsys, o dirvožemis nėra vandeningas ar smėlėtas – galima įrengti visą eilę privalumų turinčius gręžtinius pamatus. Gręžtiniai pamatai yra pigesni ir paprastesni, reikalauja mažiau kasimo darbų. Jei ieškote geriausio kokybės ir kainos santykio, gręžtinių pamatų įrengimas – tai geriausias pasirinkimas. Tačiau, žinoma, geriausiai tinkantį konkrečiam sklypui pamatų tipą turi nustatyti specialistas tik atlikęs reikalingus geologinius tyrimus.

Gręžtiniai pamatai puikiai tiks ne tik ten, kur dirvožemis yra molingas ir plastiškas, bet ir sklype, kurio šeimininkas nenori naikinti natūralaus ar dirbtinai sukurto landšafto, kasant didelę duobę tradicinio juostinio tipo pamatams, kas reikalauja iš teritorijos šalinti didelę dalį dirvožemio. Šie pamatai yra žymiai technologiškesni: gręžtinių pamatų įrengimas vyksta keliais etapais – atlikus visus reikalingus skaičiavimus gręžiamos tam tikro skersmens ertmės nustatytu atstumu viena nuo kitos, ertmėse įrengiamos geležinės armatūros, tuomet gręžiniai yra užpilami betonu ir paliekami džiūti. Betonas džiūsta apie mėnesį iki 90 procentų, likę 10 procentų drėgmės pasišalina per 100 metų ir tada prasideda atvirkštinis procesas – betonas pradeda minkštėti. Gręžinių skaičius priklauso nuo būsimo statinio svorio kartu skaičiuojant ir apkrovą eksploatavimo metu. Vidinių polių parametrai parenkami pagal apkrovą nuo grindų, pertvarų, stogo dangos ir eksploatavimo apkrovų.

Gręžtinių pamatų įrengimas

Ši technologija gali būti naudojama visomis klimato sąlygomis be žalos statinio kokybei. Tokia polių sistema išlaiko didelius svorius. Gręžinių ertmė yra užpildoma moliu, kad būtų išvengtas kraštų griuvimas. Molingose dirvožemiuose gręžimas atliekamas nenaudojant papildomų medžiagų, jei teritorijoje yra gruntiniai vandenys, naudojami gręžinių gaubtai. Daromi gręžiniai, tik ištyrus dirvožemį. Tai svarbu, nes per polius apkraunami giluminiai dirvožemio sluoksniai. Dažnai gręžtinius pamatus naudoja organizuojant duobių, esančių netoli judrių magistralių, pastatų, inžinerinių komunikacijų tinklų, aptvaras, taip pat tiltų, pastatų ir kitų inžinerinių konstrukcijų statyboje.

Šie pamatai turi visą eilę privalumų: nedidelis sunkiosios technikos ir įrangos poreikis, pakankamas statybinių konstrukcijų patikimumas dėl sumažintos nevienodo nusėdimo rizikos, galimybė atlikti darbus šaltuoju sezonu nekenkiant kokybei, gali būti naudojami kaip pamatai giluminiuose tvirtuose gruntuose, gali būti įrengti skirtingame gylyje. Priklausomai nuo dirvožemio savybių, šie pamatai gali būti gaminami skirtingo skersmens, todėl gali atlaikyti įvairias horizontalias apkrovas, statybos darbai atliekami technologiškiau, be vibracijų. Tačiau pamatai turi ir apribojimų, todėl reikalingas detalus geologinis dirvožemio tyrimas. Šie pamatai netinka horizontaliai judantiems gruntams dėl nepakankamo stabilumo, šiuo atveju reikalingas tvirtas rostverkas iš gelžbetonio. Įrengiant polinius pamatus, kyla problemos su cokolio įrengimu, nes reikia užpildyti erdvę tarp polių, o tai – papildomos išlaidos.